Úvodní stránka

Novinky

Chovatelská stanice

Jak to začalo

Naše feny a psi

Výstavy

Štěňata

Odchovy

Fotogalerie

Coursing

Standard PK

Historie PK

Kontakt a odkazy

Jak to všechno začalo

Moje láska ke zvířatům trvá již od ranného dětství. Když jsem byla opravdu malá měli jsme voříška Puňtu. Po jeho smrti mi rodiče dalšího pejska již nedovolili. Měla jsem tedyy několik kočiček, andulek, křečky a rybičky. Přesto jsem stále toužila po pejskovi. Dokonce jsem s kamarádkou Evou chodily zdarma venčit 3 feny afgánských chrtů.

Až po smrti rodičů, když jsem začala bydlet u nejmladšího bratra Jirky se mi tento sen splnil. Dostala jsem „svou“ fenku NO Cyru zvanou Bába. Bábě bylo už 10 let a já s ní chodila na cvičák do Jinonic na Praze 5. Chodila jsem do družstva začátečníků a poctivě se od Báby učila základy výcviku. Poté jsem připravila ke zkouškám ZM a ZVV 1 několik fen NO. Vzpomenu třeba Hedu.

K 15 narozeninám jsem dostala první fenku malého černostříbrného knírače Funny od Uhlobaronů. S ní jsem začala cvičit hlavně pachové práce. Opravdu jí to bavilo a já pro ní vymýšlela hledací hry. Hledala kafe, mentolový bombóny apod. Byla radost se na ní koukat. Jelikož se švagrová nechtěla s Fančou rozloučit, dohodli jsme se,že si vezmu po ní fenku. A tak jsem se do domečku stěhovala už s Anné Vulkan zvanou Anča, Andulka Šafářová. Svojí první zkoušku splnila velmi dobře. Na první výstavě dostala výbornou 1 a vítěze třídy mladých. Bohužel jí před bonitací vypadl zub a nemohla jsem jí uchovnit. Proto k nám do rodiny přibyla druhá fenka Anny od Jirků, zvaná Pupiš, Pupíček. Tato přezdívka jí zůstala po operaci pupeční kýly. V té době mi byla přiznána chovatelská stanice od Žaců.


Protože Pupiš byla velmi drobná fenka a měla s porody opakovaně problémy - oba skončily císařskými řezy, rozhodla jsem se dále na ní nechovat. Bohužel nám Pupiš uhynula v 6,5 letech na zánět dělohy. Neprobrala se z narkózy po jejím odstranění. Doma nám po ní zůstal 7,5 měsíční syn Brit. Rozhodli jsme se mu již nehledat páníčky a nechali si ho. Brit zvaný Bobásek, Fído byl skvělým společníkem celé naší rodině. V roce 1992 k nám přišel pes NO Ako von Kirschental. Nádherný a skvělý pes, který byl vděčný za naší péči. Koupili jsme jej již 4letého. Do té doby hlídal na velké zahradě chov nutrii a jeho páníček jej tam jezdil pouze krmit. Nechal jej uchovnit a udělat 2 zkoušky. Tento pes byl dlouho ve skvělé kondici a ve 13 letech na spec. výstavě dostal svou první výbornou a vítěze třídy veteránů. Bohužel mu nedlouho poté praskl dvanácterníkový vřed a uhynul.

Chovatelské činnosti jsem se po roce 1993 již nevěnovala a pouze si užívala společnosti Brita a Akouše.

V roce 2005 k nám přijel kamarád s chlupatým štěňátkem pražského krysaříka.Dcera Marcela mě tak dlouho přemlouvala,že jsme si fenku nechali.Pojmenovali jsme jí Nikyta. Ihned se stala miláčkem rodiny.I již 12,5 letý Briťák náhle omládl. Nikyta si omotala páníčka kolem prstu a ten na ní nedá dopustit. Nikdy jsem nelitovala,že jsem si vzala fenku bez PP.To díky ní jsem propadla kouzlu malého Českého plemene.Učarovalo mi natolik,že jsem začala shánět informace na internetu. A časem jsem si domluvila štěňátko z CHS Proper Puppy. A tak když jsem se v roce 2010 dočkala černé fenky s pálením,měla jsem obrovskou radost. A tak k nám přišla Kritika zvaná Kíťa,Kytka.Je to drobná fenečka s nádhernou hlavou. Velmi temperamentní,veselá a přítulná. Úspěšně jsme spolu zvládly několik výstav a bonitaci v Řásné r.2011. Aby se naše fenky nenudily,začaly jsme běhat coursing.Obě holky to moc baví.Nikyta je rozený lovec a již má Cousingovou licenci a účastní se závodů.Kítě chybí na získání licence pouze poslední běh.Máme štěstí na fajn lidičky,kteří dělají coursingové tréninky v Uněticích nebo na Okoři. Vzhledem k tomu,že od posledních štěňátek kníračů uplynulo tolik vody zažádala jsem si o novou CHS a byla nám přiznána Bohemia originál První vrh se nám narodil 15.3.2012 .Máme pejska a fenečku. Plánujeme že se naše smečka postupně rozroste o další fenky.

Marcela Žacová

© cheva 2012